Po-Čt: 9-16  |  Pá: 9-12

Příroda ženám - partner

Menopauza

Menopauzou nazýváme ztrátu menstruace po přechodu. Její nástup je individuální, může se objevit v rozmezí od 40. do 60. roku života. V průměru se v České republice dostavuje u žen okolo 51 let.  Období menopauzy je úzce spojeno s klimakteriem, které je doprovázeno mnoha nepříjemnými projevy způsobenými zásadními změnami v organizmu. Úbytek hormonů v těle má za následek velice známé pocení, návaly horka, poruchy spánku, bušení srdce a další obtíže.

Příznaky provázející menopauzu

Vasomotorické stavy

Psychologické symptomy

návaly

nespavost

ztráta sebevědomí

noční pocení

zhoršení paměti

plačtivost

palpitace

úzkost

popudlivost

ztráta libida

zhoršení schopnosti rozhodovat

změny nálad

zhoršení schopnosti koncentrace

(Tab. 1 - Nepříjemné symptomy provázející menopauzu. Zdroj: http://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2004-3/?pdf=140)

Přírodní produkty obsahující fytoestrogeny, které mohou pomoci nahradit a doplnit hladinu ubývajících hormonů v ženském těle, příznivě působí na projevy menopauzy. Jak už název napovídá, fytoestrogeny jsou svým složením velmi podobné estrogenu, jedná se tedy o přirozený způsob léčby. U nás nejrozšířenějšími rostlinami pro získávání fytoestrogenů jsou sója a červený jetel. Jejich výtažky jsou obsažené v produktech Sarapis Soja a Červený jetel + soja.

Menopauza v různých kulturách

Menopauza ve světěKulturní prostředí může mít významný vliv na individuální prožívání menopauzy. V kulturně vyspělejších státech je menopauza častěji vnímána jako nemoc než jako přirozený biologický stav, a to výrazně ovlivňuje způsob, jakým na ni ženy pohlížejí.

Nezanedbatelnou roli při prožívání menopauzy hraje i etnická příslušnost a geografická lokalita. Afroamerické ženy zpravidla zmiňují příznaky vzniklé poklesem hormonů, jako jsou návaly horka, bušení srdce či pocení, naproti tomu bělošky častěji udávají příznaky psychosomatické, mezi něž patří nespavost, zvýšená nervozita, přecitlivělost. Ženy v kulturně vyspělých zemích mívají sklony pohlížet na menopauzu jako na nemoc a období úpadku. Oproti tomu zejména v zemích Asie je menopauza přijímána pozitivně a značí pro ženu osvobození a oproštění od nechtěného těhotenství, znamená oslavu dosažení věku moudrosti a zkušenosti. Ovšem není to vždy pravidlem a i v evropských zemích nemálo žen vnímá menopauzu jako období osvobození a realizace.

Průměrný věk menopauzy

(Obr. 1 - Graf znázorňuje průměrný věk menopauzy ve světě. Na jednotlivých kontinentech je patrný značný rozdíl v závislosti na kulturní vyspělosti obyvatel. V rozvojových zemích se průměrný věk menopauzy pohybuje kolem 42 let, v kulturně vyspělejších zemích až okolo 53 let. Zdroj: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/zenske-zdravi-a-menopauza-461273)

Pro mnoho žen představuje menopauza významnou životní změnu, svým rozsahem a psychologickým vlivem do značné míry podobnou nástupu první menstruace. Přestože je důležitost změn provázejících první menstruaci dobře rozpoznána, jsou sociální a psychologické důsledky menopauzy často přehlíženy nebo podceňovány, jak uvedl i Dr. Tobie de Villiers, prezident IMS (Mezinárodní společnost pro menopauzu).

Životospráva – významný vliv na menopauzu

Menopauza a zdravá stravaSprávná životospráva, zdravý pohyb a omezení negativních vlivů na organizmus mohou mít příznivé účinky na průběh menopauzy. Jak ukazují výzkumy, kouření, alkohol, káva či drogy významně urychlují degeneraci organizmu, což nezřídka vede k předčasnému nástupu menopauzy v řádech několika let. Kouření ovlivňuje množství vajíček ve vaječnících, což vede k nedostatečné tvorbě estrogenu, a snižuje hladinu důležitých hormonů v těle.

„Pro ženy v menopauze není vždy snadné se v noci dobře vyspat. Pomoci může cvičení, ale ženy si na něj těžko nacházejí volný čas. Dobrou zprávou ze studie o spánku a cvičení, která je zveřejněna online v Menopause, časopise Severoamerické společnosti pro menopauzu, je to, že vyšší stupeň fyzické aktivity z domácích prací a péče o rodinu může být důležitým klíčem k lepšímu nočnímu spánku pro mnoho žen, které trpívají návaly horka nebo nočním pocením. Je dobré vědět, že aktivní denní rutina může mít své přínosy.“ (Zdroj: http://www.menopause.org, oficiální web Severoamerické společnosti pro menopauzu)

Soja v menopauzeSložení stravy má významný vliv na průběh a následky menopauzy. Zvýšená konzumace sóji a potravin ze sóji vyrobených prokazatelně snižuje nepříjemné projevy spojené s menopauzou. Asijské ženy téměř neznají návaly horka a noční pocení provázející změny v organizmu díky vysokému zastoupení sójových produktů ve stravě. Jedná se především o tofu vyrobené ze sójového mléka, které obsahuje vysoké množství fytoestrogenů stejně jako produkty z řady Sarapis. Příznivé účinky na průběh menopauzy mají do určité míry všechny luštěniny; podobně jako sója obsahují zvýšené množství fytoestrogenů.  Ženy v asijských zemích mají díky konzumaci sóji také menší sklony k osteoporóze, a to navzdory faktu, že je v jejich stravě v mnohem menší míře zastoupen vápník.

Jak na příznaky menopauzy

Červený jetelNegativní příznaky provázející menopauzu jsou obvykle zmírňovány hormonální substituční léčbou, která spočívá v přímém dodávání chybějících estrogenů a progesteronů. Hormonální terapie výrazně snižuje úbytek kostní hmoty vedoucí k osteoporóze, zmírňuje riziko vzniku srdečních a cévních onemocnění a karcinomů, zmenšuje množství cholesterolu v krvi.

Hormonální terapie však s sebou může nést některé nežádoucí účinky, které ne všechny ženy snášejí dobře. Pro ty je určena šetrnější metoda, a tou jsou přírodní preparáty obsahující fytoestrogeny získávané ze sóji a červeného jetele. Pravidelné užívání přírodního preparátu Sarapis Soja se sójou a červeným jetelem blahodárně působí na nejčastější příznaky menopauzy. Vhodné je také užívání preparátu Sarapis, který obsahuje vyzkoušené a osvědčené včelí produkty.

Doplňování estrogenů formou užívání dostupných přípravků je vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku osteoporózy a srdečních chorob důrazně doporučováno i v letech po skončení menopauzy.

autor: BBS, datum: 07.05.2013 11:06, kategorie: Zajímavosti – články
záložky:

Komentáře ke článku

Níže je uveden seznam nejnovějších komentářů.

text příspěvku autor datum
ráda bych věděla co říkáte na mast Ovestin  mužu... tumili 05.02.2018 17:25
Mám 74 - je vůbec možné, abych ještě v těhle letech b... Vychodilova 18.08.2017 08:47
Prosím Vás je možné dostať ešte aj Sarapis /nie Sarap... Jolana Šušmáková 16.11.2015 18:40
dobrý den mužu se tady zeptat i na syna?je nějaký při... Alžběta 27.06.2015 19:16
dobry den, je mi 52 a moje poceni mii uz prerusta pre... Doris 14.06.2015 16:18
Pavlína: Dobrý den, Sarapis je možné užívat dlouhodob... vegall 04.07.2013 08:53
S menopauzou se potýkám už 2 roky. Zkoušela jsem na t... Pavlína 07.06.2013 07:59

Kategorie

Články jsou roztříděny do kategorií...

Hodnocení článku

nejhorší
nejlepší

Průměrné hodnocení: 4,6
Účastníků: 8