Vegall>Novinky>Klimakterium – přechod

Klimakterium – přechod

Vloženo: 16. 03. 2011 00:00:00

Klimakterické potíže se u žen v naší populaci v průměru začínají objevovat 6 až 7 let před poslední menstruací, která bývá většinou mezi 49. až 51. rokem života, a trvají  i několik dalších let poté.

Bolest hlavy při přechoduNejčastěji se objevují zpočátku mírnější výkyvy v délce menstruačního cyklu (může být kratší i delší),  změny intenzity menstruačního krvácení (buď je slabší, nebo silnější než obvykle). K tomu se velice brzy přidávají tzv. vegetativní příznaky – návaly horka, potu, bušení srdce, kolísání krevního tlaku, nervozita, změny nálad, spíše směrem k depresivitě a úzkosti, podrážděnost, poruchy spánku, občas závratě, brnění v končetinách a může se vyskytnout i bolest na hrudi, připomínající infarkt myokardu. V druhém sledu se mohou objevit příznaky, které již souvisí s dlouhodobějšími změnami hormonálních hladin, hlavně nedostatkem estrogenu. Jedná se například o častější infekci močových cest, únik moči, suchost sliznic, pálení v očích, suchost kůže a zvýšená tvorba vrásek, zhoršení zraku… 

klimakteriu dochází k postupnému vyčerpání zásoby vajíček ve vaječníku, a to s sebou přináší celou řadu změn – jednak se žena stává přirozeně neplodnou, dostává se tedy z tzv. reprodukčního období života do období reprodukčního klidu, a zároveň dochází k prudkému poklesu tvorby ženských pohlavních hormonů, kterých hlavním zdrojem jsou právě buňky kolem dozrávajícího vajíčka. K výše uvedeným potížím se tak přidává další skupina problémů, které na první pohled nejsou vidět – zvyšuje se riziko osteoporózy (prořídnutí kostí), riziko aterosklerózy, infarktu myokardu a mozkové mrtvice. Estrogeny ženy v reprodukčním věku před těmito onemocněními chrání, po přechodu tato ochrana přestává fungovat a riziko srdečně cévních onemocnění se zvyšuje přibližně na stejnou úroveň, jako je tomu u mužů.

Prevence potíží při přechodu

Pomoc při potížích při přechoduMožností prevence je celá řada – zdravá životospráva, pestrá strava, bohatá na vitaminy a stopové prvky, přiměřená tělesná aktivita, případně i doplňky stravy s obsahem výtažků ze sóji a z červeného jetele (například Sarapis soja). Sóju je vhodné pravidelně zařadit také do jídelního lístku.

Možným řešením potíží, které provází klimakterium u žen, jsou již zmiňované doplňky stravy s obsahem  fytoestrogenů ze sóji a z červeného jetele, případně z mateří kašičky a drmku a tzv. HRT – hormonální substituční terapie, kterou předepisuje odborný lékař – gynekolog, sexuolog, endokrinolog.  Při výskytu jiných komplikací se přidávají další léky dle potřeby a pokynů příslušného odborníka.

Neodkládejte řešení problémů. Postavte se jim čelem a hlavně: začněte je řešit včas.

Připravil:

MUDr. Pavel Turčan

odborný ženský lékař a sexuolog

Centrum MEDIOL, s.r.o., Olomouc

Zavřít

Zde máte možnost přizpůsobit používání souborů cookie podle svých preferencí. Toto nastavení můžete kdykoliv změnit.

Tyto stránky používají pro svou optimalizaci soubory cookies. K některým z nich však potřebujeme mít Váš souhlas. Zobrazit podrobnosti

Povolit vybranéPovolit vše