Menopauza
Vloženo: 27. 11. 2021 00:00:00
Menopauzou nazýváme ztrátu menstruace po přechodu. Její nástup je individuální, může se objevit v rozmezí od 40. do 60. roku života. V průměru se v České republice dostavuje u žen okolo 51 let.Období menopauzy je úzce spojeno s klimakteriem, které je doprovázeno mnoha nepříjemnými projevy způsobenými zásadními změnami v organizmu. Úbytek hormonů v těle má za následek velice známé pocení, návaly horka, poruchy spánku, bušení srdce a další obtíže.
Příznaky provázející menopauzu
Vasomotorické stavy | Psychologické symptomy | |
---|---|---|
návaly | nespavost | ztráta sebevědomí |
noční pocení | zhoršení paměti | plačtivost |
palpitace | úzkost | popudlivost |
ztráta libida | zhoršení schopnosti rozhodovat | |
změny nálad | zhoršení schopnosti koncentrace |
(Tab. 1 - Nepříjemné symptomy provázející menopauzu. Zdroj: http://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2004-3/?pdf=140)
Přírodní produkty obsahující fytoestrogeny, které mohou pomoci nahradit a doplnit hladinu ubývajících hormonů v ženském těle, příznivě působí na projevy menopauzy. Jak už název napovídá, fytoestrogeny jsou svým složením velmi podobné estrogenu, jedná se tedy o přirozený způsob léčby. U nás nejrozšířenějšími rostlinami pro získávání fytoestrogenů jsou sója a červený jetel. Jejich výtažky jsou obsažené v produktech Sarapis Soja a Červený jetel + soja.
Menopauza v různých kulturách
Kulturní prostředí může mít významný vliv na individuální prožívání menopauzy. V kulturně vyspělejších státech je menopauza častěji vnímána jako nemoc než jako přirozený biologický stav, a to výrazně ovlivňuje způsob, jakým na ni ženy pohlížejí.
Nezanedbatelnou roli při prožívání menopauzy hraje i etnická příslušnost a geografická lokalita. Afroamerické ženy zpravidla zmiňují příznaky vzniklé poklesem hormonů, jako jsou návaly horka, bušení srdce či pocení, naproti tomu bělošky častěji udávají příznaky psychosomatické, mezi něž patří nespavost, zvýšená nervozita, přecitlivělost. Ženy v kulturně vyspělých zemích mívají sklony pohlížet na menopauzu jako na nemoc a období úpadku. Oproti tomu zejména v zemích Asie je menopauza přijímána pozitivně a značí pro ženu osvobození a oproštění od nechtěného těhotenství, znamená oslavu dosažení věku moudrosti a zkušenosti. Ovšem není to vždy pravidlem a i v evropských zemích nemálo žen vnímá menopauzu jako období osvobození a realizace.
(Obr. 1 - Graf znázorňuje průměrný věk menopauzy ve světě. Na jednotlivých kontinentech je patrný značný rozdíl v závislosti na kulturní vyspělosti obyvatel. V rozvojových zemích se průměrný věk menopauzy pohybuje kolem 42 let, v kulturně vyspělejších zemích až okolo 53 let. Zdroj: http://zdravi.e15.cz/clanek/postgradualni-medicina/zenske-zdravi-a-menopauza-461273)
Pro mnoho žen představuje menopauza významnou životní změnu, svým rozsahem a psychologickým vlivem do značné míry podobnou nástupu první menstruace. Přestože je důležitost změn provázejících první menstruaci dobře rozpoznána, jsou sociální a psychologické důsledky menopauzy často přehlíženy nebo podceňovány, jak uvedl i Dr. Tobie de Villiers, prezident IMS (Mezinárodní společnost pro menopauzu).
Životospráva – významný vliv na menopauzu
Správná životospráva, zdravý pohyb a omezení negativních vlivů na organizmus mohou mít příznivé účinky na průběh menopauzy. Jak ukazují výzkumy, kouření, alkohol, káva či drogy významně urychlují degeneraci organizmu, což nezřídka vede k předčasnému nástupu menopauzy v řádech několika let. Kouření ovlivňuje množství vajíček ve vaječnících, což vede k nedostatečné tvorbě estrogenu, a snižuje hladinu důležitých hormonů v těle.
„Pro ženy v menopauze není vždy snadné se v noci dobře vyspat. Pomoci může cvičení, ale ženy si na něj těžko nacházejí volný čas. Dobrou zprávou ze studie o spánku a cvičení, která je zveřejněna online v Menopause, časopise Severoamerické společnosti pro menopauzu, je to, že vyšší stupeň fyzické aktivity z domácích prací a péče o rodinu může být důležitým klíčem k lepšímu nočnímu spánku pro mnoho žen, které trpívají návaly horka nebo nočním pocením. Je dobré vědět, že aktivní denní rutina může mít své přínosy.“ (Zdroj: http://www.menopause.org, oficiální web Severoamerické společnosti pro menopauzu)
Složení stravy má významný vliv na průběh a následky menopauzy. Zvýšená konzumace sóji a potravin ze sóji vyrobených prokazatelně snižuje nepříjemné projevy spojené s menopauzou. Asijské ženy téměř neznají návaly horka a noční pocení provázející změny v organizmu díky vysokému zastoupení sójových produktů ve stravě. Jedná se především o tofu vyrobené ze sójového mléka, které obsahuje vysoké množství fytoestrogenů stejně jako produkty z řady Sarapis. Příznivé účinky na průběh menopauzy mají do určité míry všechny luštěniny; podobně jako sója obsahují zvýšené množství fytoestrogenů. Ženy v asijských zemích mají díky konzumaci sóji také menší sklony k osteoporóze, a to navzdory faktu, že je v jejich stravě v mnohem menší míře zastoupen vápník.
Jak na příznaky menopauzy
Negativní příznaky provázející menopauzu jsou obvykle zmírňovány hormonální substituční léčbou, která spočívá v přímém dodávání chybějících estrogenů a progesteronů. Hormonální terapie výrazně snižuje úbytek kostní hmoty vedoucí k osteoporóze, zmírňuje riziko vzniku srdečních a cévních onemocnění a karcinomů, zmenšuje množství cholesterolu v krvi.
Hormonální terapie však s sebou může nést některé nežádoucí účinky, které ne všechny ženy snášejí dobře. Pro ty je určena šetrnější metoda, a tou jsou přírodní preparáty obsahující fytoestrogeny získávané ze sóji a červeného jetele. Pravidelné užívání přírodního preparátu Sarapis Soja se sójou a červeným jetelem blahodárně působí na nejčastější příznaky menopauzy. Vhodné je také užívání preparátu Sarapis, který obsahuje vyzkoušené a osvědčené včelí produkty.
Doplňování estrogenů formou užívání dostupných přípravků je vzhledem ke zvýšenému riziku vzniku osteoporózy a srdečních chorob důrazně doporučováno i v letech po skončení menopauzy.